Kaloryczność napoi alkoholowych

1 g czystego alkoholu etylowego to 7 kcal. Taka ilość to więcej niż 1 g węglowodanów i białek, które mają po 4 kcal, ale mniej od tłuszczu, którego 1 g ma  
9 kcal. Mówi się, że kalorie z alkoholu to tzw. puste kalorie, czyli takie, które nie niosą ze sobą żadnych wartości odżywczych dla organizmu. 

Kaloryczność drinków nie zależy tylko od ilości etanolu, który się w nich znajduje. Często w skład alkoholi wchodzą dodatkowe składniki, takie jak cukier, soki, syropy, żółtka jajek, kakao itp. Ponadto alkohole również mieszamy z innymi dodatkami przygotowując kolorowe drinki.  
 
Ilość alkoholu w napojach butelkowanych standardowych alkoholi wygląda następująco: 
 
1 kieliszek czystej wódki (50 ml) – 110 kcal 
1 kieliszek wina wytrawnego (150 ml) – 100 kcal 
1 kieliszek wina słodkiego (150 ml) – 142 kcal 
1 duże piwo jasne (500 ml) – 245 kcal 
1 kieliszek whisky (50 ml) – 110 kcal 
1 kieliszek ajerkoniaku (50 ml) – 140 kcal 
1 kieliszek rumu (50 ml) – 116 kcal 
1 kieliszek wermutu słodkiego (150 kcal) – 228 kcal 
1 kieliszek szampana (150 ml) – 115 kcal 
1 kieliszek Malibu (50 ml) – 95 kcal 
1 kieliszek likieru Baileys (50 ml) – 175 kcal 

Na pierwszy rzut oka nie dużo, ale ile razy udało nam się poprzestać na jednej porcji? No i jeszcze dochodzą do tego przekąski, które zwykle towarzyszą spożywaniu alkoholu. Ponadto kobiety zwykle (choć oczywiście nie zawsze) wolą mocne alkohole spożywać w formie drinków. Zatem do kaloryczności dochodzą jeszcze wszystkie wymienione wyżej dodatki.  

Czy da się odchudzić drinki? 

Pamiętajcie, że im więcej różnych alkoholi w jednym drinku, tym bardziej tuczący będzie cały napój. Zwróćcie uwagę na dodatki, szczególnie te kremowe takie jak śmietanka, lody czy słodkie likiery. Wybierajcie dodatki do drinka o niższej kaloryczności, takie jak tonik, sok z żurawiny lub sok pomarańczowy, herbata, lekka lemoniada, sok z cytryny lub limonki. Dodatkowo woda gazowana lub woda sodowa mogą być dodawane do napojów spirytusowych, a nawet do wina. 

Jeśli dbacie o figurę i obawiacie się nadprogramowych kilogramów, zwyczajnie należy zachować umiar w piciu alkoholu. Starajcie się wtedy pić mniej, ale za to lepsze jakościowo produkty. Pokochajcie wino, które jest zdrowe, niskokaloryczne, a przy tym potrafi poprawić nastrój po ciężkim dniu pracy.