Ananas- właściwości odżywcze

Ananasy zawierają cukry, błonnik, potas magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk, miedź, witaminy takie jak: A, B1, B2, B6, PP, C, kwas foliowy oraz bromelainę, która jest chyba najbardziej znacząca. Warto przyjrzeć się jej zatem bliżej.

Bromelaina jest pożądana nie tylko ze względu na odchudzanie, ma szereg innych, cennych właściwości.

Między innymi ma zastosowanie:

  • Przeciwzakrzepowe: można ją stosować pomocniczo w chorobach wieńcowych
  • Przeciwbólowe : ma działanie podobne do ibuprofenu , może także  zwalczać gorączkę
  • Przeciwzapalne: np. przy bólach stawów
  • Odkażające: badania wykazują, że ma zdolność do usuwania martwych tkanek z ran po oparzeniach, nie uszkadzając przy tym zdrowych, wspomaga gojenie ran, oparzeń, siniaków, opuchnięć, ukąszeń, ma również działanie pomocnicze przy alergiach
  • w problemach trawiennych

 

Dzięki zawartości błonnika ananas jest doskonałym produktem pomocnym przy odchudzaniu. Błonnik wspomaga procesy trawienne, usuwa toksyczne produkty przemiany materii. Dodatkowo dzięki niemu długo mamy uczucie sytości. 

Tak jak wspomnieliśmy ananas ma bogate właściwości odżywcze, lecznicze i oczyszczające. Oczywiście mowa o świeżych owocach. Te z puszki tracą nieco swoich dobroczynnych właściwości. Na szczęście dzisiaj nie ma problemu z kupnem świeżych ananasów: są one dostępne nie tylko w supermarketach, ale także w osiedlowych warzywniakach. Aby kupić dojrzałego i pysznego ananasa trzeba wybrać owoce o barwie żółtawozielonej i intensywnym zapachu.

 

Ananas składa się głównie z wody- ma niską wartość energetyczną. Nie zawiera w sobie tłuszczu, a z kolei charakteryzuje się wysoką zawartością cukrów. Indeks glikemiczny ananasa jest wysoki i wynosi 59. Z tego właśnie powodu osoby zmagające się z insulinoopornością lub chore na cukrzycę powinny jeść ten owoc z umiarem.

Pamiętajcie jednak, że z ananasami nie powinny jednak przesadzać osoby zażywające antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe lub antydepresanty. Bromelina bowiem może hamować lub wzmagać działanie niektórych lekarstw.

 

Zachęcamy Was do spożywania ananasa, nie tylko dlatego, że jest pyszny i soczysty, ale także dlatego, że ma wiele właściwości korzystnych na nasze zdrowie.