Nowość w naszej ofercie – dieta ketogeniczna

Głównym założeniem diety ketogenicznej jest zwiększenie ilości spożywanych tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu produktów bogatych w węglowodany. Jest to dosyć restrykcyjna dieta, dlatego wcześniej warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Zamawiając tę dietę w naszym cateringu, możecie być pewni, że została ona odpowiednio zbilansowana pod okiem naszej Pani Dietetyk.

 

Dieta ta opiera się na wprowadzeniu organizmu w stan ketozy, czego następstwem powinno być spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Wytyczne diety wskazują, aby dzienny poziom spożywanych tłuszczów utrzymywał się na poziomie 75-95% dziennego zapotrzebowania. Reszta kalorii (ok 10%) powinna pochodzić z białek oraz węglowodanów (ok 3-5%). W trakcie stosowania tej diety organizm czerpie energię ze spożywanych tłuszczów oraz białek. Ciała ketonowe wytwarzane w organizmie podczas tej diety hamują uczucie głodu.

 

Przy wybieraniu produktów tłuszczowych warto zadbać o ich jakość. Zalecane jest spożywanie olejów roślinnych, majonezu, masła, tłustych ryb, jajek, warzyw o niskiej zawartości węglowodanów, pestek oraz nasion. Należy wystrzegać się między innymi: słodyczy, produktów zbożowych, dżemów czy lodów.

 

Dieta ketogeniczna stosowana jest głównie w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, jednak tempo spadku masy ciała różni się w zależności od początkowej masy ciała, ilości przyjmowanych kalorii czy stosowania się do ścisłych zaleceń dietetycznych.

Podczas tej diety może pojawić się szereg skutków ubocznych takich jak między innymi: bóle i zawroty głowy, zaparcia, ospałość. Dieta ketogeniczna nie jest polecana u osób z problemami wątroby, nerek i trzustki. Warto obserwować swój organizm podczas tej diety, a w razie niepożądanych objawów skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

 

My ze swojej będziemy wzbogacać dietę ketogeniczną w dużą ilość warzyw i owoców o niskiej zawartości węglowodanów, aby zwiększyć wartość zdrowotną diety oraz nie dopuścić do wystąpienia niedoborów żywieniowych.

 

Przykładowe menu:

I śniadanie: Szakszuka ze szpinakiem, pomidorami i żółtym serem

II śniadanie: Sałatka z burakiem i serem feta z dodatkiem orzechów włoskich

Obiad:  Pieczona pierś z kurczaka z sałatką brokułową ze słonecznikiem z dodatkiem oleju lnianego

Podwieczorek: Serek wiejski z pestkami dyni i sezamem oraz papryką

Kolacja: Łosoś marynowany podany na sałatce z roszponki, suszonych pomidorów i sera feta

 

Zachęcamy do spróbowania naszej nowej diety ketogenicznej!