20 maja to Dzień Płynu do Mycia Naczyń

Płyn do mycia naczyń to produkt codziennego użytku. Chyba nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego jak jest ważne w naszym codziennym życiu.

Czy wiecie, że w 2007 r. Polskie Towarzystwo Ekonomiki Gospodarstwa Domowego zrobiło test płynów do ręcznego mycia naczyń. Okazało się, że czteroosobowa rodzina zmywa rocznie 18 tys. noży, widelców, łyżeczek i łyżek, ok. 13 tys. talerzy, 6 tys. filiżanek i szklanek oraz ok. 3 tys. sztuk innych naczyń. Dużo, prawda?

W Polsce chyba najbardziej znanym płynem do mycia naczyń jest Ludwik. Jego produkcja zaczęła się już w 1964 roku. Ludwik ma już 50 lat. Jest to tradycyjna rozpoznawalna marka chętnie kupowana do dziś. Pomimo dużej ilości zapachów w asortymencie, najczęściej wybierany jest ten najstarszy miętowy.

W dzisiejszych czasach staramy się unikać chemii w pożywieniu i w kosmetykach. Może warto też spróbować zrobić w domu ekologiczny płyn do mycia naczyń? Poniżej przepis.

Składniki:

  • 2 szklanki przegotowanej gorącej wody 
  • 10 g startego szarego mydła
  • 1 łyżka octu (najlepiej jabłkowego)
  • sok z połówki cytryny lub limonki
  • 1 łyżka sody oczyszczonej

Przygotowanie:

Wszystkie składniki wymienione powyżej wystarczy zmieszać ze sobą. Pamiętajcie, że woda powinna być gorąca, aby dobrze rozpuściło się w niej mydło.

Płynu do naczyń domowej roboty używamy dokładnie tak samo, jak środków czystości z drogerii. Ma on nieco inną konsystencję i nie pieni się tak, jak chemiczne produkty, ale jest równie efektywny. Warto dodać do mieszanki kilka kropel ekstraktu z wanilii czy olejku eterycznego, aby zmywanie było przyjemniejsze.

Jeśli nie lubisz zmywania naczyń mamy dla Ciebie alternatywę – zamów nasz catering dietetyczny i zmywanie z głowy! Nasi kucharze pod okiem dietetyka tak przygotują Twoje posiłki, aby były one uciechą dla podniebienia i oka, a Twój catering dietetyczny stał się nie tylko wygodny, ale i przede wszystkim smaczny! Zaoszczędzicie swój czas na gotowaniu i zmywaniu, który będziecie mogli poświęcić np. na spotkania z przyjaciółmi.