Post warzywno – owocowy

Kaloryczność postu zawiera się w przedziale 600 – 800 kcal dziennie. Aby post przyniósł rezultat należy go stosować co najmniej 14 dni, a maksymalnie 42 dni. Po zakończeniu postu zalecanie jest zastosowanie „diety wyjściowej”. Najlepiej by trwała ona tyle samo co sam post.

Post powoduje oczyszczenie jelit ze złogów, a organizm wtedy przechodzi na „odżywianie wewnętrzne”. Wpływa to na poprawę samopoczucia poprzez dostarczanie witamin, błonnika oraz enzymów. Dieta bazuje głównie na wybranych owocach i warzywach ubogich w skrobię. W diecie nie występują produkty bogate w białko i tłuszcz, co powoduje, że organizm zaczyna pobierać je ze zgromadzonych wcześniej zapasów. Zwykle po około 3-5 dni znika uczucie głodu, a pojawia się zauważalny „zastrzyk energii”.

Co można osiągnąć postem? Wszystko! Począwszy od pozbycia się zalegającej wody oraz cellulitu, aż do poprawy funkcjonowania narządów organizmu i odzyskania sił witalnych. Znikają opuchnięcia, poprawia się wydolność narządów i organizmu. Post nie jest dietą odchudzającą. Redukcja masy ciała jest jedynie naturalnym następstwem diety.

W czasie kuracji nie można spożywać produktów zbożowych, nasion, pestek, orzechów, strączków, ziemniaków, mleka i jego przetworów, tłuszczy, mięsa, ryb. Te produkty charakteryzują się wysoką wartością odżywczą co sprzeczne jest z założeniem postu, w trakcie którego bazuje się tylko na surowcach o niskiej wartości odżywczej.

Jak należy przygotować się do postu? Przede wszystkim trzeba znaleźć w sobie motywację i samozaparcie, gdyż dieta jest dość wymagająca a jej koncepcja różni się od dotychczasowego odżywiania i nawyków żywieniowych. Dobrze jest jeszcze przed rozpoczęciem postu ograniczyć kaloryczność posiłków oraz wyeliminować mięsa, ryby, nabiał, cukier, słodycze oraz produkty o wysokim stopniu przetworzenia.

Przed rozpoczęciem postu zalecana jest konsultacja z dietetykiem, a w przypadku przyjmowania leków oraz występowania chorób – koniecznie z lekarzem.

 

W menu postu znajdziecie: koktajle, soki, sałatki, surówki, dania na ciepło, pizze z kalafiora, sok z kiszonych buraków, zupy, warzywne szaszłyki i wiele innych pyszności!