Placuszki jogurtowe – zdrowe racuchy z jogurtu: przepis

Proste placuszki jogurtowe – idealna przekąska na diecie

Nieprawdą jest, że bycie na diecie to ciągłe wyrzeczenia i spędzanie kilku godzin dziennie na gotowaniu. Prostota – wbrew pozorom to słowo idealnie opisuje większość dietetycznych posiłków. Placuszki z jogurtu naturalnego wg tego przepisu są tego najlepszym przykładem

Niemniej, początki zawsze są trudne. Trzeba przyzwyczajać się do nieco innych smaków, pilnować jakości produktów, czytać ich składy, czasem liczyć kalorie. 

A pierwsze zakupy w sklepie? Ciągłe zawahania, która wędlina będzie lepsza, jaki wybrać ryż czy jogurt. Zgubić się można w tych wszystkich alejkach. Zmienianie nawyków żywieniowych powinno następować stopniowo, więc nie zrażajcie się na samym początku, jeśli coś Wam nie wyjdzie. Szczególnie jeżeli chodzi o gotowanie – przyrządzanie zdrowych posiłków może wydawać się trudne. Warto zacząć od prostych w przygotowaniu dań, a te placuszki jogurtowe właśnie takie są. Nawet jeśli nie wyjdą za pierwszym razem, nie poddawaj się – następnym razem na pewno będą pyszne!

Placuszki jogurtowe – składniki na 1 porcję:

  • 150 g jogurtu naturalnego
  • 60 g mąki pełnoziarnistej
  • 1 łyżeczka cukru trzcinowego
  • 1 jajko
  • 15 g wiórek kokosowych
  • 1 łyżeczka oleju do smażenia (polecamy kokosowy)
  • Dodatek: 100 g pomarańczy

Jak zrobić placuszki na jogurcie?

Wszystkie składniki z wyjątkiem dodatku i oleju miksujemy na gładką masę. Kolejno smażymy placuszki na patelni – jeśli mamy patelnię z powłoką nieprzywierającą, wystarczy delikatnie ją posmarować olejem. Smażymy placuszki po około 2-3 minuty z każdej strony.

Czy racuchy jogurtowe pełnoziarniste są zdrowe? Jeszcze jak!

Takie śniadanie zapewni Ci pokrycie ponad 30 % dziennego zapotrzebowania na wapń, a dzięki zamianie mąki pszennej na pełnoziarnistą dostarczysz sobie więcej witamin z grupy B. Pomarańcza dostarczy Ci nieco przeciwutleniaczy, chroniących Twoje komórki przed działaniem wolnych rodników.

Smacznego.