Przepis na frytki marchewkowe

Nie od dzisiaj wiemy, że chipsy dostępne w sklepach, to jeden z najgorszych rodzajów żywności. Mówi się: ‘’nie jedz chipsów i frytek, bo są niezdrowe’’, ale czy tak naprawdę potrafilibyście odpowiedzieć na pytanie dlaczego? Otóż podstawą do zrobienia tych posiłków są ziemniaki – czyli nic aż tak strasznego, przecież to warzywo! Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że te cienkie plasterki ziemniaka w przypadku chipsów zazwyczaj traktowane są niemałą ilością soli, glutaminianu monosodowego i innymi wzmacniaczami smaku. Frytki z kolei zazwyczaj powinno solić się po usmażeniu, więc tutaj mamy chociaż możliwość niedosalania. Oba te produkty łączy wspólna baza: ziemniak, bogaty w cukry redukujące, z których po obróbce w wysokiej temperaturze powstaje akrylamid o działaniu rakotwórczym. Akrylamid znajdziemy również m.in. w herbatnikach, ciastkach czy płatkach śniadaniowych, ale to właśnie w wyrobach ziemniaczanych jest go najwięcej. Smażone w głębokim tłuszczu frytki i chipsy są jedynie źródłem pustych kalorii i szkodliwych substancji, których nadmiar prowadzi do licznych chorób krążenia, nowotworów czy otyłości. Wyciągnijmy wnioski i całkowicie wyeliminujmy takie wyroby ze swojej diety.

Przychodzimy dzisiaj do Was z ratunkiem i inspiracją zdrowszej przekąski, którą są pieczone frytki marchewkowe – aromatyczne i proste w przygotowaniu

Składniki:

– 3 marchewki

– 1 łyżka oleju

– Przyprawy: 1 łyżeczka ziół prowansalskich i papryki mielonej słodkiej, 1/3 łyżeczki pieprzu ziołowego

Marchewkę należy obrać, umyć i pokroić na kształt frytek. Kolejno w miseczce wymieszać wszystkie składniki – jeśli lubicie potrawy intensywnie przyprawione możecie dodać jeszcze odrobinę pieprzu cayenne. Frytki pieczemy w 170 stopniach przez około 20 minut.