Post owocowo warzywny – na czym polega ta dieta?

Dieta owocowo warzywna – na czym polega?

Post owocowo warzywny jest jedną z najskuteczniejszych metod na to, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Dieta ta polega na restrykcyjnym przestrzeganiu spożywania wyłącznie owoców i warzyw. Jej głównym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i zapewnienie równowagi wewnętrznej organizmu. Zrzucenie kilogramów jest tak naprawdę skutkiem ubocznym tej diety, którym decyduje o tym, że coraz więcej kobiet i mężczyzn wybiera ten właśnie sposób odchudzania. Warto jednak pamiętać, że dieta ta łączy się z wieloma wyrzeczeniami i jest do przede wszystkim rodzaj głodówki, którą należy dopasować do własnych możliwości. 

Według ekspertki i twórczyni postu owocowo warzywnego dr n. med. Ewy Dąbrowskiej, ludzki organizm nie został przystosowany do zmian, jakie nastąpiły w sferze odżywiania. Wskutek tego ludzki organizm częściej zmaga się z dolegliwościami trawiennymi. Nadmiernie spożywanie produktów wysoce przetworzonych doprowadziło do powstania wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak: otyłość, cukrzyca, miażdżyca, zawały czy nowotwory.

Post owocowo warzywny – zalety i wady

Głównym celem postu owocowo warzywnego jest oczyszczenie organizmu z toksyn, a następnie przywrócenie mu jego naturalnych mechanizmów fizjologicznych. Dieta ta pozwala dostarczyć niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy, minerały oraz błonnik. Wartość takiej diety zwykle jest mocno ograniczona, toteż nie każdy jest w stanie się jej podjąć. Zazwyczaj jest to ok. 800 kcal dziennie. 

Wśród przeważających zalet tej diety jest możliwość skutecznego oczyszczenia organizmu. Dzięki niej zauważalny jest efekt lepszego samopoczucia i ogólnej sprawności fizycznej organizmu. Aby osiągnięte w trakcie diety rezultaty utrzymały się przez długi czas, zaleca się na stałe wdrożenie do codziennego jadłospisu pokarmów mało przetworzonych o niskim indeksie glikemicznym. W menu powinny znaleźć się głównie owoce i warzywa, a także rośliny strączkowe, ryby, produkty pełnoziarniste, niewielkie ilości mięsa oraz nabiału. Wytrwałe stosowanie diety, a później powracanie do starych nawyków z pewnością spowoduje nawrót dolegliwości oraz kolejne kilogramy. 

Wadą tejże diety mogą być jej restrykcyjne warunki przestrzegania, czyli głodówka, trwająca od kilku do kilkunastu dni oraz spożywanie dużej ilości produktów, które do tej pory nie były regularnie spożywane. Niewykluczone jest, że w trakcie stosowania diety organizm może się buntować. Warto podkreślić, że metabolizm zostaje rozregulowany. Dla wielu osób dieta warzywno owocowa jest po prostu za mało kaloryczna, szczególnie dla osób pozostających aktywnych zawodowo. Kolejną wadą może być zbyt mała ilość posiłków. Po zakończeniu kuracji bardzo często występuje efekt jo-jo oraz problemy z trawieniem niektórych produktów, które wcześniej podawane były regularnie. Niestety istnieje możliwość wystąpienia skutków ubocznych, takich jak: bóle głowy, stawów, zaburzenia hormonalne i inne. Wielokrotne i długotrwałe stosowanie postu warzywno owocowego bez jakiejkolwiek konsultacji z lekarzem może doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Dla kogo nie jest dieta warzywno owocowa? Nie powinni stosować jej chorzy na cukrzycę typu I, choroby nerek, wątroby, cierpiący na anemię, gruźlicę, nadczynność tarczycy.

Dieta owocowo warzywna – dla kogo?

Post owocowo warzywny zalecany jest wyłącznie osobom zdrowym. Głodówki, które są nieodłącznym elementem diety, muszą być przestrzegane przez co najmniej kilka dni. Takie okresowe ograniczenie spożywania pokarmu służy wzmocnieniu naturalnej odporności organizmu. Korzystnie wpływa także na odkwaszenie organizmu, regulowanie naturalnego rytmu okołodobowego oraz wydolności psychofizycznej. Dietę owocowo warzywną mogą także stosować osoby dotknięte różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, lecz przy ciągłej obserwacji i kontroli lekarza. Lecznicza głodówka świetnie sprawdzi się w przypadku problemów trawiennych. Co więcej, pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy, krwionośny czy hormonalny. Tego typu dieta może okazać się niezwykle pomocna w leczeniu schorzeń o podłożu:

  • neurologicznym, np. padaczka, nerwica, stwardnienie rozsiane
  • endokrynologicznym, np. niedoczynność tarczycy, niepłodność
  • autoimmunologicznym, np. choroba Hashimoto, toczeń, łuszczyca

Dieta może również okazać się pomocna w przypadku dolegliwości wynikających z przewlekłych chorób bakteryjnych, wirusowych czy alergii. Na post owocowo warzywny uwagę powinni zwrócić także ci, którzy chorują na otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu II, chorobę niedokrwienną serca czy miażdżycę. 

bibliografia:

https://zdrowie.tvn.pl/a/dieta-owocowo-warzywna-wskazania-dzialanie-efekty
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-dabrowskiej-zasady-efekty-diety-warzywno-owocowej-dr-dabrowskiej-aa-KGFM-bqja-cGac.html