Odchudzanie, redukcja masy – jak zacząć? Przeczytaj, zanim zaczniesz się odchudzać!

W tym tekście odpowiemy na pytania:

  1. Lepiej odchudzać się szybko czy powoli?
  2. Jak wprowadzać zmiany w stylu życia, żeby schudnąć?
  3. Czego pozbyć się z diety, żeby chudnąć i nie cierpieć?
  4. Jakie przekąski można jeść na diecie odchudzającej?
  5. Dlaczego powinieneś jeść śniadanie przy odchudzaniu?
  6. Jaka kolacja i kiedy ją jeść?
  7. Czym jest świadome jedzenie i jak jeść, żeby chudnąć?

Szybka chudnięcie czy powolna stopniowa redukcja tkanki tłuszczowej?

Odchudzanie nie powinno przywodzić na myśl przykrych skojarzeń, gdyż wtedy trudniej będzie zdobyć motywację. O odchudzaniu warto myśleć jako o czymś fascynującym – jest to w końcu przygoda, w trakcie której zyskasz upragnioną sylwetkę. Niech strach przed porażką nie zniechęci cię do podjęcia wyzwania!

Wiadomym jest, że nie chudnie się już po pierwszym dniu, od momentu zadecydowania o odchudzaniu. Zbyt szybka utrata kilogramów, wbrew pozorom, nie jest niczym dobrym. Odchudzanie to nie wyścig, to raczej coś w rodzaju maratonu – tempo nie ma dużego znaczenia, ważne by wciąż iść do przodu. Zawsze warto próbować, bez względu na początkowe efekty lub ich brak – cierpliwość jest kluczem do osiągnięcia sukcesu.

Przeczytaj na blogu: Efekty odchudzania – po jakim czasie widać pierwsze efekty ćwiczeń?

Nie musisz zmieniać całego swojego życia, żeby schudnąć!

Oczywistym jest, iż ciężko z dnia na dzień dokonać gruntownych zmian w dotychczasowej diecie oraz zupełnie zmienić styl życia. Ważne, by stopniowo wprowadzać pewne zmiany, a z czasem staną się one nową codziennością. W związku z powyższym przygotowaliśmy kilka propozycji, jak małymi kroczkami wdrożyć proces odchudzania w życie.

Niezdrowe przekąski – z nich zrezygnuj na początku!

Przygodę z odchudzaniem warto zacząć przede wszystkim od pozbycia się wszelkich słodkich pokus, na jakie można natknąć się np. w kuchennych szafkach. Dobrze jest przejrzeć dom w poszukiwaniu ciasteczek, cukierków, herbatników czy innych słodkości, by w późniejszym czasie nie kusiły swoją obecnością. 

Co jeść między posiłkami?

Nie trzeba oczywiście zupełnie rezygnować z przekąsek. Wręcz przeciwnie – utrzymują one metabolizm organizmu na wysokim poziomie oraz dostarczają cennych składników odżywczych. Ważne jednak jest, by odpowiednio dobierać przekąski i nie przesadzać z ich ilością, gdyż nawet najzdrowsze produkty spożywane w nadmiarze szkodzą. 

Między posiłkami warto sięgać po różnego rodzaju orzechy, są one istną skarbnicą niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, wielu witamin oraz składników mineralnych. Przekąski powinny również obfitować w duże ilości owoców: jabłek, jagód, arbuza czy winogrona. 

Częste sięganie po zdrowe przekąski zapobiega postojom w pracy układu pokarmowego. Ponadto podtrzymuje ciągły metabolizm, w związku z czym organizm stale wydatkuje energię, spalając kalorie.

Śniadanie jest ważne

Każdy dzień powinien zaczynać się od solidnego śniadania (jednak nie może być ono zbyt obfite). Odpowiednio zbilansowane śniadanie na dobry początek dnia, przygotowuje organizm na kolejne posiłki oraz przyspiesza spowolniony po nocnym odpoczynku metabolizm.

Warto pamiętać, iż omijanie śniadania często skutkuje szybszym przybieraniem na wadze.

Lekka kolacja

O ile śniadanie powinno być wysokoenergetyczne, by dostarczać kalorii na cały poranek, tak kolacja już nie. Wieczorny posiłek powinien być lekki, skromy i łatwo strawny. Ciało przygotowuje się bowiem na nocny spoczynek. W związku z tym procesy trawienne i metabolizm bardzo zwalniają, na rzecz regeneracji i odbudowy organizmu.

Rozważne i świadome jedzenie – jak jeść, żeby chudnąć?

Spożywanie posiłków ma za zadanie zaspokoić głód oraz dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości energii, by ten mógł prawidłowo funkcjonować. Zdarza się, iż często zapominamy do czego służy jedzenie i z czasem staje się ono złym nawykiem

Wiele osób stosuje podjadanie jako sposób na nudę bądź zajada się słodkościami oglądając ulubiony serial. To lubiane rytuały, które mocno wyryły się w naszym zachowaniu i trudno z nich zrezygnować. Jednakże są zgubne w utrzymaniu zgrabnej sylwetki oraz utraty zbędnych kilogramów, zwłaszcza gdy w grę wchodzą niezdrowe wysokokaloryczne produkty.

Skorzystaj z diety pudełkowej

Spożywanie posiłków powinno się odbywać w sposób świadomy i powolny, bez zbędnego pośpiechu. Proces trawienia pokarmów zaczyna się już w ustach, za sprawą enzymów, zawartych w ślinie. Każdy kęs powinien być przeżuwany około 30 razy – jest to bardzo ważne, gdyż nadtrawiony w ustach pokarm dużo sprawniej ulega pozostałym procesom trawiennym. Ponadto, organizm ma czas na przekazanie informacji o uczuciu sytości. Dzięki temu jemy dokładnie tyle, ile powinniśmy, nie więcej. 

Zapiski żywieniowe pomogą kontrolować odchudzanie

Niekiedy bardzo pomocne w uzyskaniu wymarzonej figury jest odnotowywanie zjedzonych ilości produktów oraz potraw. Ten prosty sposób pozwala na łatwy sposób kontrolowania spożywanych dziennie kalorii. W specjalnie przeznaczonym do tego notesiku można również zawierać informacje o wadze, dzięki czemu regularne wpisy stanowić będą widoczne postępy w procesie odchudzania.

Dowiedz się więcej o procesie redukcji tkanki tłuszczowej

Awaryjna przekąska – mądrzejsze zakupy!

Wychodząc z domu, np. na zakupy, warto mieć przy sobie małą przekąskę: może to być banan czy paczuszka orzechów. Dzięki temu unikniemy nieprzemyślanych zakupów, w sytuacji gdy będzie kierował nami głód. 

Nie głodź się, a unikniesz efektu jojo!

Podczas odchudzania niezmiernie ważne jest, aby odpowiednio zbilansować swoją dietę. Nie trzeba od razu zmieniać całego jadłospisu, ale konieczne jest, by zawarte w nim składniki dostarczały wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Warto postawić przede wszystkim na produkty pochodzenia naturalnego, a także ograniczyć do minimum produkty wysoko przetworzone.

Ponadto wartość kaloryczna spożywanych posiłków powinna być niższa niż zwykle, lecz nie może powodować stresu organizmu, związanego ze zbyt małą podażą kalorii. Taka sytuacja, owszem, pozwoli na szybszą utratę masy ciała, lecz będzie to efekt jedynie chwilowy. Po pewnym czasie następuje gwałtowny przyrost kilogramów, a niekiedy zdarza się, iż nowa masa ciała jest jeszcze większa od tej przed rozpoczęciem diety.

Ile jeść, żeby schudnąć?