Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta?

Dieta powinna być zbilansowana pod kątem zawartości składników odżywczych takich jak: węglowodany, tłuszcze, białko, składniki mineralne oraz witaminy.

Według przyjętych norm spożycia powinniśmy przyjmować 10-20% białka, 20-35% tłuszczu, 45-65% węglowodanów. Warto stosować się do tych ram spożycia, jednak często ilości składników pokarmowych dostosowywane są indywidualnie w zależności od chorób, które mamy. Dietetyk układając indywidualny jadłospis bierze pod uwagę nasz wiek, wagę, wzrost, stan zdrowia, aktywność fizyczną. 

  • Zaleca się aby spożywać od 3 do 5 posiłków dziennie

Ten punkt również jest zależny od wielu czynników. Przykładowo kobieta w ciąży, cukrzyk, sportowiec czy pracownicy fizyczni mogą potrzebować 6-7 posiłków dziennie. Warto wspomnieć, że w takim wypadku suma spożywanych kalorii nie powinna być większa, tylko spożywane przez nas porcje powinny być mniejsze.

Najważniejsze jest aby spożywać posiłki w regularnych odstępstwach czasowych, w takim wypadku nie będziemy odczuwać głodu, a my będziemy dobrze się czuć.

  • Warto spożywać posiłki o regularnych porach

Przed pierwszym posiłkiem zaleca się wypicie szklanki wody, potem zalecany jest pierwszy posiłek. Posiłki powinniśmy spożywać regularnie, najlepiej ustalić własny rytm dnia. Często słyszanym mitem, jest fakt spożywania ostatniego posiłku już o 18. Tymczasem jest to błędne stwierdzenie, ponieważ kolacja powinna być spożywana 2-3 godziny przed snem.

  • Aby zbilansować swoją dietę nie trzeba wcale dużo czasu i pracy

Poznanie własnego organizmu i jego potrzeb jest kluczem do sukcesu. Na pewno pierwsze tygodnie do zmiany swoich nawyków żywieniowych i poznania potrzeb własnego organizmu są najtrudniejsze. Potem organizm przyzwyczaja się do nowego odżywiania. Warto pamiętać, że jeśli nie mamy czasu i chęci aby samemu dbać o prawidłowe odżywianie to zachęcamy aby skorzystać z naszego cateringu dietetycznego. W naszej ofercie mamy do wyboru od 3 do 5 posiłków o różnej kaloryczności oraz o różnych wykluczeniach. Stosując dietę, w której zbilansowane posiłki dostarczane są pod nasze drzwi nie trudno jest aby nasza dieta była dobrze zbilansowana.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą w bilansowaniu diety!