Rabarbar – warzywo czy owoc?

Rabarbar jest skarbnicą witamin C, E oraz A, ponadto bogaty jest w potas i fosfor. Warzywo to posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeczyszczające. Warto go również włączyć do menu ze względu na zawartość błonnika, który pomaga w regulowaniu trawienia. Dodatkowo rzewień ogrodowy ma właściwości estrogenne- cenne dla kobiet mających problemy z cerą trądzikową, w okresie menopauzy czy dla mężczyzn z przerostem prostaty. 
 

Rabarbar przeciwko rakowi

Po upieczeniu rabarbaru wytwarza się w nim polifenol- rapontygeniny- który hamuje rozwój komórek rakowych. Ponadto rabarbar posiada właściwości przeciwutleniające i antyalergiczne. 

Warto zaznaczyć, że warzywo to jest niskokaloryczne, dlatego polecane jest dla osób będących na diecie.

Często rabarbar kojarzy nam się z dzieciństwem jako niezbyt dobre, lekko kwaskowate warzywo. Obecnie na rabarbar można znaleźć wiele przepisów, można go spożywać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej lub po ugotowaniu. Surowe łodygi rabarbaru są w smaku kwaśne, dlatego polecamy wybierać łodygi rabarbaru w kolorze różowym/lekko czerwonym, można je też posypać cukrem lub zdrowszym zamiennikiem: stewią lub miodem

Potrawy z rabarbaru

Najpopularniejszymi potrawami, do których wykorzystuje się rabarbar, są wszelkiego rodzaju ciasta. Z rabarbaru otrzymamy ponadto znakomity kompot (który jest niezwykle orzeźwiający i dobrze gasi pragnienie) oraz kisiele czy galaretki.

Pamiętajcie jednak, że nie wszyscy jednak mogą jeść rabarbar. Kwas szczawiowy występujący w dużych ilościach z rabarbarze wiąże wapń, powodując jego sporą utratę z organizmu. Poza tym osoby ze skłonnościami do powstawania kamieni nerkowych lub z dną moczanową powinny bezwzględnie unikać tego warzywa. Warto także pamiętać, że kwas szczawiowy może działać drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dlatego też rabarbar nie jest polecany osobom z chorobami żołądka.

W okresie gdy sezon na rabarbar jest w pełni otwarty gorąco zachęcamy do wypróbowania różnego rodzaju przepisów z rabarbarem w roli głównej.

W naszym cateringowym menu z pewnością niedługo pojawi się pyszny posiłek z dodatkiem tego sezonowego warzywa.