Jarmuż w diecie

Jarmuż uprawiany jest od około 2 tysięcy lat i pochodzi z wybrzeży Europy położonych nad oceanem atlantyckim oraz z rejonu Morza Śródziemnego. Do czasów średniowiecza był najpopularniejszym zielonym warzywem na naszym kontynencie. Należy do rodziny kapustowatych i nazywany jest czasem kapustą bezgłową.

Ale nie chcemy Was zanudzać historią dotycząca pochodzenia czy uprawy jarmużu. Chcemy Was zachęcić do sprawdzenia jego cudownych właściwości.

Jarmuż to ogromna skarbnica substancji odżywczych i leczniczych. Może w diecie spokojnie zastąpić mięso ponieważ ma dużo białka. Ponadto w jarmużu odnajdziemy witaminy: A, C, E, K, B1 oraz takie składniki mineralne jak sód, potas, magnez, wapń czy żelazo. Jest również cennym źródłem przeciwutleniaczy i ma ogromne właściwości antynowotworowe. Jarmuż poprawia naszą przemianę materii oraz obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Reguluje też poziom cukru oraz poprawia nasze funkcjonowanie oczu. Dodatkowo jarmuż działa odmładzająco, dzięki czemu korzystnie wpływa również na naszą urodę.

Jarmuż to niewątpliwie jedno z najzdrowszych warzyw na świecie i triumfuje wśród amatorów zdrowego odżywiania. Zaliczany jest do tzw. „superfoods”, czyli żywności, która nie tylko odżywia, ale działa również leczniczo. W Polsce jednak nadal nie jest tak popularne.

My chcemy Was zachęcić do zmiany i spróbowania jarmużu w różnych postaciach.
Oto kilka propozycji:
– na surowo, np. pocięty w paski i dodany do sałatki
– duszony podobnie jak szpinak na patelni z dodatkiem czosnku i przypraw
– jako dodatek do zupy
– świetnie pasuje do makaronu
– idealnie sprawdza się jako dodatek do koktajli
– jako przekąska w formie chipsów

Czy przekonaliśmy Was do tego, aby spróbować jarmużu? Mamy nadzieję, że tak!

Pamiętajcie – dobrze zbilansowana dieta pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.
Często gotowanie zróżnicowanych dań każdego dnia to spore wyzwanie dla niejednej osoby. Do tego dochodzi codzienny pospiech i stres związany z pracą. Z odsieczą przychodzimy MY! Dieta pudełkowa i zdrowe jedzenie to pierwszy krok w stronę zmiany na lepsze! Sprawdź dostawy posiłków z Fresh Dietą!