Pn - Pt 8:00 - 16:00
81 532 21 21
Lublin, ul Rusałka 17b

Słodkie czy słone?

Słodkie czy słone?

Powiedz mi na co masz ochotę, a ja powiem co Ci dolega.

Apetyt, szczególnie taki niepohamowany i nagły, na pewne smaki może być sygnałem niedoboru niektórych składników, m.in. witamin i minerałów, a czasem także chorób. 

Apetyt na słodkie

Źródłem nadmiernego apetytu na słodycze leżą problemy zdrowotne takie jak: nieprawidłowy poziom hormonów, niedobór chromu, nadmierne wydzielane insuliny, rozwój infekcji grzybiczej w jelitach (candida) oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe, w tym m.in. nieregularne spożywanie posiłków oraz konsumpcja wysoko przetworzonych produktów.

Pamiętajmy, że sięgając po słodkie produkty dostarczamy naszemu organizmowi tzw. pustych kalorii – sam cukier plus tłuszcze nasycone oraz kwasy tłuszczowe typu „trans” obecne właśnie w czekoladzie,ciastach czy batonach. Większość tych produktów obfituje w duże dawki kalorii bez praktycznie żadnych wartości odżywczych, których nasz organizm nie wykorzystuje do celów budulcowych, ale odkłada je praktycznie w całości w postaci tkanki tłuszczowej.

Apetyt na słone

Jeśli masz ochotę na chipsy, paluszki, pizzę, najchętniej dosoliłbyś większość potraw Twój organizm domaga się: rozładowania emocji, wody, minerałów i soli (ponieważ jesteś od niej uzależniony).

Ochotą na słone przekąski może być także oznaką pragnienia. Wiadomo przecież, że sól zatrzymuje wodę w organizmie. W tym przypadku głód może właśnie maskować pragnienie. Jeśli tak się jest, zapewne pijesz zbyt mało płynów. Pomyśl o tym.

Często wiąże się to ze stosowaniem diety niskowapniowej: osoby ograniczające m.in. nabiał i chude mięso zwykle maja ochotę na słone pokarmy dużo bardziej od ludzi, którzy dostarczają sobie odpowiednich ilości wapnia tj. podstawowego budulca kości.

Zaskakująca ciekawostka od nas: pragnienie spożywania słonych przekąsek związane jest ze stresem, gniewem i niepokojem. Odgłos chrupania pomaga odreagować emocje i działa uspokajająco – to prawie jak uderzanie głową w ścianę. Rozładowuje stres.

Nieważne czy macie ochotę na słodkie czy na słone. Pamiętajcie, że jest to przeważnie oznaka jakiś niedoborów w organiźmie oraz źle zbilansowanej diety. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie sobie odpowiednich posiłków napisz do nas. Nasi dietetycy zrobią to za Ciebie i idealnie dopasują ją do Twoich preferencji.

Sprawdź nas!

Zapisz się na Freshsletter!
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Zamów dietę
Zamów dietę testową
Dieta testowa
Skonfiguruj dietę