Pn - Pt 9:00 - 16:00
81 532 21 21
Lublin, ul Rusałka 17b

Słodkie czy słone?

Słodkie czy słone?

Powiedz mi na co masz ochotę, a ja powiem co Ci dolega.

Apetyt, szczególnie taki niepohamowany i nagły, na pewne smaki może być sygnałem niedoboru niektórych składników, m.in. witamin i minerałów, a czasem także chorób. 

Apetyt na słodkie

Źródłem nadmiernego apetytu na słodycze leżą problemy zdrowotne takie jak: nieprawidłowy poziom hormonów, niedobór chromu, nadmierne wydzielane insuliny, rozwój infekcji grzybiczej w jelitach (candida) oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe, w tym m.in. nieregularne spożywanie posiłków oraz konsumpcja wysoko przetworzonych produktów.

Pamiętajmy, że sięgając po słodkie produkty dostarczamy naszemu organizmowi tzw. pustych kalorii – sam cukier plus tłuszcze nasycone oraz kwasy tłuszczowe typu „trans” obecne właśnie w czekoladzie,ciastach czy batonach. Większość tych produktów obfituje w duże dawki kalorii bez praktycznie żadnych wartości odżywczych, których nasz organizm nie wykorzystuje do celów budulcowych, ale odkłada je praktycznie w całości w postaci tkanki tłuszczowej.

Apetyt na słone

Jeśli masz ochotę na chipsy, paluszki, pizzę, najchętniej dosoliłbyś większość potraw Twój organizm domaga się: rozładowania emocji, wody, minerałów i soli (ponieważ jesteś od niej uzależniony).

Ochotą na słone przekąski może być także oznaką pragnienia. Wiadomo przecież, że sól zatrzymuje wodę w organizmie. W tym przypadku głód może właśnie maskować pragnienie. Jeśli tak się jest, zapewne pijesz zbyt mało płynów. Pomyśl o tym.

Często wiąże się to ze stosowaniem diety niskowapniowej: osoby ograniczające m.in. nabiał i chude mięso zwykle maja ochotę na słone pokarmy dużo bardziej od ludzi, którzy dostarczają sobie odpowiednich ilości wapnia tj. podstawowego budulca kości.

Zaskakująca ciekawostka od nas: pragnienie spożywania słonych przekąsek związane jest ze stresem, gniewem i niepokojem. Odgłos chrupania pomaga odreagować emocje i działa uspokajająco – to prawie jak uderzanie głową w ścianę. Rozładowuje stres.

Nieważne czy macie ochotę na słodkie czy na słone. Pamiętajcie, że jest to przeważnie oznaka jakiś niedoborów w organiźmie oraz źle zbilansowanej diety. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie sobie odpowiednich posiłków napisz do nas. Nasi dietetycy zrobią to za Ciebie i idealnie dopasują ją do Twoich preferencji.

Sprawdź nas!

Zapisz się na Freshsletter!
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Zamów dietę
Zamów dietę testową
Dieta testowa
Skonfiguruj dietę
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.