Pn - Pt 8:00 - 16:00
81 532 21 21
Lublin, ul Rusałka 17b

Jedźmy bataty!

Jedźmy bataty!

Bataty (łac. Ipomoea batatas) to inaczej słodkie ziemniaki, patat, kūmara lub wijec ziemniaczany. Bataty pochodzą z Ameryki Środkowej. Goszczą na polskich stołach znaczne rzadziej niż tradycyjne ziemniaki. Tymczasem bataty przewyższają je pod względem wartości odżywczych i zdrowotnych. Bataty mają o ponad  50% wyższą wartość odżywczą od zwykłych ziemniaków.

Istnieje około 400 odmian batatów, o różnym kolorze skórki, od fioletowego, przez czerwony, pomarańczowy i żółty, do białego. Również miąższ może mieć różną barwę, w zależności od odmiany – białą, pomarańczową lub żółtą.

Batat jest warzywem, które zawiera spore ilości białka, w zależności od odmiany stanowi ono nawet do 10% ogólnej masy. Są one lubiane szczególnie przez wegan i wegetarian, ponieważ są źródłem zarówno białka, jak i węglowodanów złożonych.

Bataty cechują się wysoką zawartością witamin przeciwutleniających, takich jak witamina C i beta-karoten. Oprócz tego można znaleźć w nich witaminy takie jak: tiamina, ryboflawina, niacyna, folacyna, cholina i witamina K.

Najnowsze badania naukowe wykazały, że bataty przyczyniają się do poprawy wrażliwości na insulinę u ludzi. Nic więc dziwnego, że Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) zaleca włączenie batatów do diety chorego na cukrzycę. Bataty zawierają węglowodany, które się wolniej wchłaniają (mają niższy indeks glikemiczny = 54), a tym samym nie wpływają tak bardzo na poziom glukozy we krwi. Dla porównania – indeks glikemiczny ziemniaków gotowanych wynosi od ok. 60 do ponad 80 przy pieczonych.

Ponieważ bataty są ogromną bombą witaminową, warto zastanowić się nad zwiększeniem ich ilości w codziennej diecie. Bataty mogą pełnić funkcję dodatku węglowodanowego do drugich dań, podobnie jak zwykłe ziemniaki, ryż czy różnego rodzaju kasze. Doskonale sprawdzają się również jako główny składniki wielu potraw i deserów. Zachęcamy Was do wprowadzenia ich do codziennego jadłospisu. W naszym menu również odnajdziecie bataty pod rożną postacią. Jeśli nie macie na nie pomysłu zapraszamy do zamawiani naszej diety!

Sprawdź nas!

Zapisz się na Freshsletter!
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Zamów dietę
Zamów dietę testową
Dieta testowa
Skonfiguruj dietę