Pn - Pt 8:00 - 16:00
81 532 21 21
Lublin, ul Rusałka 17b

Co siedzi w rukoli?

Co siedzi w rukoli?

Rukola, a właściwie rokietta siewna, to roślina z rodziny kapustowatych. Ma bardzo przyjemny, lekko gorzkawy smak oraz oryginalny aromat. Choć kiedyś nie doceniana, dziś już coraz częściej gości na naszych stołach.

 

Właściwości zdrowotne rukoli:

 

– ogromne wsparcie dla zdrowia układu kostnego, dzięki dużej zawartości witaminy K

– bogactwo błonnika pokarmowego wraz z niską kalorycznością sprawia, że czujemy po jej spożyciu sytość znacznie wcześniej i jest zdrowe dla układu pokarmowego, perystaltyki.

– działanie antynowotworowe rukoli bierze się z zawartości antyoksydantów

– spora zawartość żelaza sprawia, że może być traktowana jako dobre źródło roślinne minerałów zapobiegających anemii

– zawartość potasu sprawi zaś, że skorzysta na tym nasz układ krwionośny

– rukola jest świetna na letnie dni, dzięki dużej zawartości wody, a jej smak i aromat sprawia, że dania z nią będą bardziej orzeźwiające

– duża zawartość witaminy C poprawia naszą odporność

– Zawiera także chlorofil znany ze swoich właściwości detoksykujących organizm

– wysoka zawartość witaminy A jest istotna dla naszego wzroku

 

W kuchni rukola może być wykorzystywana na różne sposoby. Sprawdza się na surowo, podsmażona jak i po ugotowaniu. Z racji charakterystycznego pikantnego smaku, świeże liście rukoli stanowią idealny dodatek do past, sałatek i kanapek. Niejednokrotnie można spotkać rukolę w kompozycji z serami (szczególnie pleśniowymi). Ponadto, jak na śródziemnomorskie warzywo przystało, rukola świetnie sprawdza się w kuchni włoskiej – na pizzy, w makaronach i rozmaitych sałatkach.

 

Zachęcamy do jedzenia rukoli pod każdą postacią. Jej bogactwo witamin i składników mineralnych przemawia za jej częstym spożyciem, dlatego też jeżeli nie ma przeciwwskazań powinna znaleźć się w każdej kuchni.  Pamiętajcie jednak , że jej zbyt długa obróbka termiczna może zniszczyć jej właściwości zdrowotne, dlatego polecamy spożywać ją na surowo.

Sprawdź nas!

Zapisz się na Freshsletter!
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Zamów dietę
Zamów dietę testową
Dieta testowa
Skonfiguruj dietę