Pn - Pt 8:00 - 16:00
81 532 21 21
Lublin, ul Rusałka 17b

10 Październik to Światowy Dzień Owsianki

10 Październik to Światowy Dzień Owsianki

Światowy Dzień Owsianki to pomysł szkockiej organizacji charytatywnej Mary’s Meals, która działa na rzecz głodujących dzieci. Co roku z okazji Dnia Owsianki w wielu krajach odbywają mistrzostwa w przyrządzaniu tego sycącego posiłku. Tradycyjna polska owsianka przyrządzana jest na mleku bez innych dodatków. W takiej formie kojarzona jest z dzieciństwem i większość z nas nie ma dobrych wspomnień związanych z tą potrawą. Ostatnimi czasy jednak owsianka, dzięki swoim cudownym właściwościom stała się prawdziwym hitem i dlatego dziś obchodzimy jej dzień!

Płatki owsiane przygotowane na mleku dostarczają naszemu organizmowi wszystkie potrzebne aminokwasy. Substancje zawarte w owsie dostarczają również żelaza, magnezu, ale także witamin z grupy B, które działają na poprawę koncentracji i naszej pamięci. Owies, wśród wszystkich zbóż zawiera najwięcej tłuszczu, ale bez obaw, jest to dobry tłuszcz, ponieważ zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Białko z płatków owsianych dłużej zostawia uczucie sytości i reguluje przebieg przemiany materii, podobnie jak błonnik nierozpuszczalny, który jest uważany przez dietetyków za najważniejszego sprzymierzeńca prawidłowej wagi ciała.

 

Popularna owsianka to ta przyrządzana na mleku sama lub podawana z dodatkami. Ale zobaczcie co jeszcze można przyrządzić z płatków owsianych:

  • Nocną owsiankę (płatki zalewamy wodą i wstawiamy do lodówki. Następnego dnia płatki zalewamy mlekiem albo zabielamy jogurtem lub kefirem).
  • Ciasteczka i batoniki owsiane
  • Kisiel owsiany
  • Granolę lub musli
  • Naleśniki, pankejki, chleb, bułki albo omlety (płatki należy wtedy dodać do masy)
  • Panierka do kotletów

 

Wiecie, że naukowcy z Uniwersytetu w Sydney w Australii doszli do wniosku, że najlepiej spożywać jest owsianki rano, dzięki czemu wyjdziemy z domu pełni energii i będziemy mogli z optymizmem stawiać czoło codzienności.

 

W naszym menu również znajdziecie owsiankę na śniadanie.  Wiemy, co jest dobre dla zdrowia i jak zapewnić Wam energię na cały dzień. Nie zwlekajcie! Zamówcie nasza dietę i przekonajcie się, że warto!

Sprawdź nas!

Zapisz się na Freshsletter!
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Instagram
Instagram
Zamów dietę
Zamów dietę testową
Dieta testowa
Skonfiguruj dietę